Vremea în Bhutan în iunie: temperatură, ploaie și e un moment bun de călătorie?

iunie este una dintre cele mai bune luni pentru o vacanță în Bhutan.

Vremea în iunie, pe scurt

Temperatura ziua
26°C
Temperatura noaptea
17°C
Durata zilei
13h52min
Probabilitatea de ploaie
26%
Zile cu furtună
1%
Zile cu vreme înăbușitoare
12%

O imagine de ansamblu pentru țară. Condițiile pot varia între orașe și regiuni.

Planifică-ți vacanța · iunie

O săptămână de vacanță: Bhutan în iunie - temperaturi și ploaie

Compară destinațiile și află câte zile dintr-o călătorie obișnuită s-au încadrat în intervalul de temperatură preferat, cu mai puțin de 1 mm de precipitații pe zi.

Date istoriceNASA POWER1981-2025
Oraș sau regiune
Compară cu anii anteriori
Ce vreme se potrivește planurilor tale?

Thimphu în iunie: Vizitarea obiectivelor turistice

1981-2025

Temperatura ziua 18-28°CPrecipitații zilnice Mai puțin de 1 mm

Zile potrivite pentru planurile tale
0,8 / 7

Media săptămânală; numărul obișnuit de zile: 0-2

Cel puțin 5 zile potrivite
1%

dintre săptămânile analizate

Toate cele 7 zile îndeplinesc condițiile
<1%

dintre săptămânile analizate

Câte zile potrivite erau într-o săptămână?

Fiecare bară arată ponderea săptămânilor din datele istorice.

5-7 zile cu condițiile alese

Când să pleci? Compară lunile

Numărul mediu de zile potrivite pe săptămână

Cea mai mare medie a fost în iunie: 0,8 zile potrivite pe săptămână.

Bhutan în iunie: unde apar cel mai des aceste condiții?

Orașe și regiuni comparate: 3, pentru condițiile alese.

Thimphu · 1981-2025

Zile fierbinți și nopți calde în iunie

Scade temperatura sub 20°C în perioadele fierbinți?

Nu există zile fierbinți în aceste date
0%dintre săptămâni cu cel puțin 3 nopți calde*

Nicio zi nu a atins 30°C. Numărul de zile analizate: 1.350. Nu există zile fierbinți de comparat, deși pot apărea nopți calde.

* O noapte caldă este reprezentată aici prin minima zilnică ≥20°C. Maxima și minima aparțin aceleiași zile; nu este izolată noaptea care urmează unei anumite zile fierbinți.

Thimphu · Săptămâna ta de vacanță

Cât de mult se poate schimba temperatura într-o săptămână?

Verifică și orele răcoroase, nu doar temperaturile de după-amiază.

Cel mai răcoros moment al zilei5-7,7°CMinima săptămânii: interval obișnuit
Cea mai caldă zi17,8-19,7°CMaxima săptămânii: interval obișnuit
3,2°CDiferența obișnuită dintre cea mai ridicată și cea mai scăzută maximă zilnică dintr-o săptămână

Cât de des se răcește vremea de la o zi la alta?

3%dintre săptămâni cu o scădere a maximei de cel puțin 5°C de la o zi la următoarea

Un strat mai călduros poate fi util seara și dimineața devreme. Minimele săptămânale au diferit adesea mult de temperaturile de după-amiază.

Intervalele sunt percentilele 20-80 ale minimelor și maximelor săptămânilor complete, nu limite ale prognozei. Răcirea compară maximele zilelor consecutive, nu temperatura zilei cu cea a nopții.

Compară toate destinațiile
18-28°C · Mai puțin de 1 mm · 1981-2025
Oraș sau regiuneZile potrivite pentru planurile taleCel puțin 5 zile potriviteToate cele 7 zile îndeplinesc condițiile
Thimphu0,8 / 71%<1%
Punākha1,3 / 73%<1%
Phuntsholing1,1 / 72%<1%
De unde provin valorile?

Pentru Thimphu, analiza acoperă perioada 1981-2025. Numărul de ani analizați: 45. Ferestre complete de 7 zile: 1.080 din 1.080 posibile. Fiecare săptămână se încadrează integral în luna aleasă. Săptămânile care se suprapun nu sunt eșantioane independente. Săptămânile incomplete sunt excluse.

O zi potrivită are maxima zilnică în intervalul ales, inclusiv limitele, și precipitații sub 1 mm. Sunt posibile precipitații foarte slabe. Intervalul obișnuit reprezintă percentilele 20-80 ale numărului de zile potrivite pe săptămână. Procentele zilnice numără fiecare zi calendaristică o singură dată; categoriile se pot suprapune.

NASA POWER furnizează date zilnice pe grila MERRA-2 pentru fiecare locație, nu măsurători de la o stație urbană sau medii pe întreaga suprafață a țării. Acestea sunt frecvențe istorice, nu prognoze ori măsuri ale preciziei lor. Comparația nu include norii, vântul, umiditatea, temperatura mării sau schimbările din cursul zilei și nu evaluează siguranța activităților în aer liber. Verifică prognoza actuală înainte de plecare. NASA POWER Daily API.

Frecvență istorică, nu prognoză pentru datele călătoriei tale.

Bhutan: iunie față de tot anul - clima anuală
În iunie, Bhutan are în medie circa 26° ziua și 17° noaptea. Există o probabilitate moderată de ploaie (în jur de 26%).
Vreme istorică 1981-2025

Vremea în Bhutan în iunie: evoluția din 1981 până în 2025

NASA POWER

Între 2016 și 2025, maxima medie a fost 19,1°C, cu 0,5°C mai scăzută decât în 1981-1990. Cel mai cald a fost anul 1987 (20,3°C), iar cel mai răcoros 2022 (17,9°C).

Diferențe între ani

Cât de asemănătoare este vremea în iunie de la un an la altul?

În 70% dintre anii comparați, temperatura și numărul de zile cu precipitații au fost apropiate de valorile obișnuite ale lunii.

Condiții asemănătoare înseamnă o medie a maximelor zilnice la cel mult 2°C și un număr de zile cu precipitații la cel mult 3 zile de medianele din 1991-2020. Este o comparație istorică, nu precizia prognozei.
70%dintre anii cu o evoluție asemănătoare
Maxima medie obișnuită19°C–19,7°C
Numărul obișnuit de zile ploioase23–26 zile

Temperaturile diurne în iunie: an de an

Media lunară a maximelor zilnice: compară anii și evoluția pe termen lung.

Ani cu date: 45
Cea mai răcoroasă lună17,9°C 2022
Cea mai caldă lună20,3°C 1987
Ultimul an disponibil19,9°C 2025
17°18°19°20°21°1981: 19°C · Media maximelor zilnice1982: 18,3°C · Media maximelor zilnice1983: 19,6°C · Media maximelor zilnice1984: 19,7°C · Media maximelor zilnice1985: 19,7°C · Media maximelor zilnice1986: 19,6°C · Media maximelor zilnice1987: 20,3°C · Media maximelor zilnice1988: 19,8°C · Media maximelor zilnice1989: 19,1°C · Media maximelor zilnice1990: 20°C · Media maximelor zilnice1991: 19,4°C · Media maximelor zilnice1992: 19,8°C · Media maximelor zilnice1993: 19,2°C · Media maximelor zilnice1994: 20°C · Media maximelor zilnice1995: 20,2°C · Media maximelor zilnice1996: 18,8°C · Media maximelor zilnice1997: 19,4°C · Media maximelor zilnice1998: 20°C · Media maximelor zilnice1999: 19,4°C · Media maximelor zilnice2000: 19,4°C · Media maximelor zilnice2001: 19,7°C · Media maximelor zilnice2002: 18,8°C · Media maximelor zilnice2003: 18,7°C · Media maximelor zilnice2004: 18,6°C · Media maximelor zilnice2005: 19,9°C · Media maximelor zilnice2006: 19,3°C · Media maximelor zilnice2007: 19,3°C · Media maximelor zilnice2008: 19°C · Media maximelor zilnice2009: 19,3°C · Media maximelor zilnice2010: 19°C · Media maximelor zilnice2011: 19,2°C · Media maximelor zilnice2012: 19,7°C · Media maximelor zilnice2013: 20°C · Media maximelor zilnice2014: 19,7°C · Media maximelor zilnice2015: 19,2°C · Media maximelor zilnice2016: 18,5°C · Media maximelor zilnice2017: 19,2°C · Media maximelor zilnice2018: 19,2°C · Media maximelor zilnice2019: 19,4°C · Media maximelor zilnice2020: 18,4°C · Media maximelor zilnice2021: 19,2°C · Media maximelor zilnice2022: 17,9°C · Media maximelor zilnice2023: 19,6°C · Media maximelor zilnice2024: 19,2°C · Media maximelor zilnice2025: 19,9°C · Media maximelor zilnice2022: 17,9°C1987: 20,3°C2025: 19,9°C19811990200020102020202517°18°19°20°21°1981: 19°C · Media maximelor zilnice1982: 18,3°C · Media maximelor zilnice1983: 19,6°C · Media maximelor zilnice1984: 19,7°C · Media maximelor zilnice1985: 19,7°C · Media maximelor zilnice1986: 19,6°C · Media maximelor zilnice1987: 20,3°C · Media maximelor zilnice1988: 19,8°C · Media maximelor zilnice1989: 19,1°C · Media maximelor zilnice1990: 20°C · Media maximelor zilnice1991: 19,4°C · Media maximelor zilnice1992: 19,8°C · Media maximelor zilnice1993: 19,2°C · Media maximelor zilnice1994: 20°C · Media maximelor zilnice1995: 20,2°C · Media maximelor zilnice1996: 18,8°C · Media maximelor zilnice1997: 19,4°C · Media maximelor zilnice1998: 20°C · Media maximelor zilnice1999: 19,4°C · Media maximelor zilnice2000: 19,4°C · Media maximelor zilnice2001: 19,7°C · Media maximelor zilnice2002: 18,8°C · Media maximelor zilnice2003: 18,7°C · Media maximelor zilnice2004: 18,6°C · Media maximelor zilnice2005: 19,9°C · Media maximelor zilnice2006: 19,3°C · Media maximelor zilnice2007: 19,3°C · Media maximelor zilnice2008: 19°C · Media maximelor zilnice2009: 19,3°C · Media maximelor zilnice2010: 19°C · Media maximelor zilnice2011: 19,2°C · Media maximelor zilnice2012: 19,7°C · Media maximelor zilnice2013: 20°C · Media maximelor zilnice2014: 19,7°C · Media maximelor zilnice2015: 19,2°C · Media maximelor zilnice2016: 18,5°C · Media maximelor zilnice2017: 19,2°C · Media maximelor zilnice2018: 19,2°C · Media maximelor zilnice2019: 19,4°C · Media maximelor zilnice2020: 18,4°C · Media maximelor zilnice2021: 19,2°C · Media maximelor zilnice2022: 17,9°C · Media maximelor zilnice2023: 19,6°C · Media maximelor zilnice2024: 19,2°C · Media maximelor zilnice2025: 19,9°C · Media maximelor zilnice2022: 17,9°C1987: 20,3°C2025: 19,9°C198120002025
Media din fiecare anMedia pe 5 aniReferință 1991-2020: 19,3°C

Banda albastră: percentilele 20-80 ale mediilor lunare din 1991-2020. Linia groasă reprezintă media a cinci ani consecutivi. Valorile evidențiate se referă la luni întregi, nu la recorduri ale unei singure zile.

Vezi temperaturile din toți anii
AnMedia maximelor zilniceMedia pe 5 ani
198119°C-
198218,3°C-
198319,6°C-
198419,7°C-
198519,7°C19,3°C
198619,6°C19,4°C
198720,3°C19,8°C
198819,8°C19,8°C
198919,1°C19,7°C
199020°C19,8°C
199119,4°C19,7°C
199219,8°C19,6°C
199319,2°C19,5°C
199420°C19,7°C
199520,2°C19,7°C
199618,8°C19,6°C
199719,4°C19,5°C
199820°C19,7°C
199919,4°C19,6°C
200019,4°C19,4°C
200119,7°C19,6°C
200218,8°C19,5°C
200318,7°C19,2°C
200418,6°C19°C
200519,9°C19,1°C
200619,3°C19,1°C
200719,3°C19,2°C
200819°C19,2°C
200919,3°C19,4°C
201019°C19,2°C
201119,2°C19,2°C
201219,7°C19,2°C
201320°C19,4°C
201419,7°C19,5°C
201519,2°C19,6°C
201618,5°C19,4°C
201719,2°C19,3°C
201819,2°C19,2°C
201919,4°C19,1°C
202018,4°C18,9°C
202119,2°C19,1°C
202217,9°C18,8°C
202319,6°C18,9°C
202419,2°C18,9°C
202519,9°C19,2°C

Cum s-a schimbat iunie din anii 1980?

Comparația dintre 1981-1990 și 2016-2025 arată schimbările de temperatură, ploaie și frecvență a perioadelor lungi de căldură.

În ultimul deceniu, maxima medie a fost cu 0,5°C mai scăzută decât în 1981-1990.

Maxima diurnă
1981-199019,5°C2016-202519,1°C
schimbare: −0,5°C
Zile caniculare
1981-19900 zile2016-20250 zile
schimbare: 0 zile
Nopți calde
1981-19900 zile2016-20250 zile
schimbare: 0 zile
Zile ploioase
1981-199021,8 zile2016-202527,3 zile
schimbare: +5,5 zile
Ani cu val de căldură
1981-19900%2016-20250%
schimbare: 0 pp

Cât de des aduce iunie căldură, îngheț și ploaie?

Numărul obișnuit de zile și precipitațiile lunare conform normalei climatice 1991-2020.

Zile calde0 zilemaxima de cel puțin 25°C
Zile caniculare0 zilemaxima de cel puțin 30°C
Nopți cu îngheț0 zileminima sub 0°C
Nopți calde0 zileminima de cel puțin 20°C
Zile cu ploaie25 zilecel puțin 1 mm
Precipitații143 mmtotal lunar obișnuit

Cât de des plouă în Bhutan în iunie?

Probabilitățile folosesc toate perioadele consecutive de 3, 5 și 7 zile dintre 1981 și 2025. O zi ploioasă are cel puțin 1 mm de precipitații.

Șapte zile complet fără ploaie au apărut în 0% dintre perioadele istorice. În 100% dintre săptămâni a plouat cel puțin o zi.

3 zile fără ploaie5%șansă istorică
5 zile fără ploaie1%șansă istorică
7 zile fără ploaie0%șansă istorică
Cea mai lungă perioadă uscată3 ziletipic în lună
Cea mai lungă perioadă ploioasă15 ziletipic în lună

Valuri de căldură, nopți calde și perioade reci în iunie

Procentul arată anii cu cel puțin o serie de trei zile sau nopți consecutive care au depășit pragul indicat.

Val de căldură0%3 zile cu maxime de cel puțin 30°C0 din 45 ani
Serie de nopți calde0%3 nopți cu minime de cel puțin 20°C0 din 45 ani
Serie de nopți geroase0%3 nopți cu minime sub 0°C0 din 45 ani
Perioadă vizibil mai rece42%3 zile cu maxime de cel mult 18°C19 din 45 ani · cel mai des: Zilele 1-10

Cele mai ridicate și scăzute valori din 1981

Temperatura maximă24,8°C
Cea mai rece noapte1,6°C
Cea mai ploioasă zi83,9 mm

Începutul, mijlocul sau sfârșitul lunii - când este vremea mai stabilă?

Comparăm temperatura, zilele uscate, ploile abundente și vântul. Perioada evidențiată are de obicei cel mai mic risc combinat de ploaie și vânt mai puternic.

Zilele 1-10cea mai stabilă
19°CMaxima diurnă8,7°CNoaptea
Zile uscate
3 zile
Risc de ploaie abundentă
3%
Zile caniculare
0%
Vânt mai puternic
0%
Zilele 11-20
19,4°CMaxima diurnă10°CNoaptea
Zile uscate
1 zi
Risc de ploaie abundentă
16%
Zile caniculare
0%
Vânt mai puternic
0%
Ziua 21 până la final
19,5°CMaxima diurnă10,6°CNoaptea
Zile uscate
1 zi
Risc de ploaie abundentă
22%
Zile caniculare
0%
Vânt mai puternic
0%

Condițiile cele mai stabile privind ploaia și vântul apar de obicei în: Zilele 1-10.

Valorile țării sunt mediana datelor pentru 3 orașe incluse pe site. Sursa: date zilnice pe grilă NASA POWER (MERRA-2), 1981-2025; normala climatică 1991-2020. Sunt date de model pentru o zonă și pot diferi de recordurile oficiale ale stațiilor meteo.

Vremea în Bhutan tot anul: temperaturi și ploaie medii

LunăZiuaNoapteaProb. de ploaie
ianuarie 14℃-1℃2%
februarie 15℃2℃1%
martie 17℃5℃4%
aprilie ★ 21℃9℃10%
mai ★ 23℃13℃22%
iunie 26℃17℃26%
iulie ★ 26℃17℃43%
august ★ 26℃17℃33%
septembrie ★ 25℃15℃31%
octombrie ★ 23℃10℃10%
noiembrie 20℃5℃1%
decembrie 17℃1℃2%
★ - cele mai recomandate luni pentru călătorie

Unde e cel mai cald în Bhutan în iunie? Vremea pe orașe

Pentru fiecare oraș prezentăm temperatura medie din timpul zilei, precum și anul cel mai cald și cel mai răcoros. Comparația folosește media maximelor zilnice din întreaga lună iunie, nu o singură zi extremă.

LocZiuaNoapteaIunie 1981-2025Prob. de ploaie
Thimphu 26℃17℃
Medie17,1°C Cel mai cald an1990 · 18,3°C Cel mai răcoros an2022 · 15,7°C Cea mai caldă zi22,9°C · 26 iun. 1988 Cea mai răcoroasă zi11,1°C · 25 iun. 2022
26%
Punākha 26℃17℃
Medie19,3°C Cel mai cald an1987 · 20,3°C Cel mai răcoros an2022 · 17,9°C Cea mai caldă zi24,8°C · 1 iun. 1984 Cea mai răcoroasă zi14°C · 7 iun. 1981
26%

Recorduri de temperatură în Bhutan: iunie comparată cu întregul an

Comparația folosește temperaturile maxime zilnice din 1981-2025 pentru cele 2 orașe din tabel.

Cea mai caldă zi din iunie24,8°C Punākha ·
Cea mai caldă zi a anului24,8°C Punākha ·
Cea mai răcoroasă zi din iunie11,1°C Thimphu ·
Cea mai răcoroasă zi a anului-3,5°C Thimphu ·

Acestea sunt recorduri din datele pe grilă NASA POWER pentru orașele analizate, nu recorduri naționale oficiale ale stațiilor meteorologice.

Călătorești curând? Vezi prognoza meteo live pe 14 zile pentru Bhutan.

Vremea în Bhutan: alte luni

ianuariefebruariemartieapriliemaiiunieiulieaugustseptembrieoctombrienoiembriedecembrie